Är din affärsplan bra nog? Flyinges affärsskola ska du gå om du har planen att lyckas i hästnäringen. Till hösten har vi ett nytt upplägg. Anmäl redan idag!
Nina Fox Stark är ledare för kursen som riktar in sig mot blivande och redan aktiva företagare i hästnäringen. Nina har ett förflutet som bland annat exportchef på Arla Foods där hon arbetat mot Asien och USA. Idag har hon uppdrag som ledarskapsutvecklare och coach på bland annat UD och det allra nyaste projektet är Thinkdoandgrow, utöver det är hon C-tränare och bedriver utbildning och coaching för ryttare.
Flyinge som är norra Europas främsta mötesplats för hästar och människor står för det stora branschkunnandet.
I affärsskolan följer vi den röda tråden i affärsplanen, alltifrån idé till färdig handlingsplan. Undervisningen sker genom action learning – efter inspirerande teoripass får du applicera dina nya kunskaper på ditt företag och du uppdaterar löpande din affärsplan.
Under kursen får du hjälp att bygga upp ditt varumärke och förstå vad det är som gör att vissa lyckas med sitt företag medan andra inte gör det. Du får lära dig hur man gör för att bli framgångsrik och hur du når dina målsättningar. Du blir helt enkelt en företagare med en bra plan!
Nytt kursupplägg hösten 2013:
Jag - hästföretagare
Etapp 1 & 2: Entreprenören
För dig som vill driva ett framgångsrikt företag i hästbranschen.
Här börjar arbetet med din Affärsplan och fokus ligger på dig som företagsledare. Vi arbetar fram din Affärsidé där du steg för steg lär dig hur du ska förverkliga den och få lönsamhet.
Datum: 7-8 oktober och 4-5 november, heldagar
Pris 5900 kronor exkl. moms.
Jag – varumärket
Etapp 3: Företagaren
Utveckla ditt företag och varumärke och bli en skickligare säljare
Hur gör du för att skapa lönsamhet? Hur gör du för att synas? Var finns kunderna?
Vi har fokus också på din marknadsföring och hur du syns i de sociala medierna.
18 november och 25 november, heldagar
Pris: 3900 kronor exkl. moms.
Paketpris för båda kurserna: 8900 kronor
Under kursen får deltagarna tillgång till individuell coaching av Nina Fox Stark.
När kursen är färdig är du en hästföretagare med en bra plan!
Mia Söderberg:
“Som en av deltagarna i första kursen kan jag bara säga: Kursen rekommenderas varmt! Jag har tidigare varit med ibland annat nyföretagarnas aktiviteter för att få fart på företagandet, det har varit bra-men detta har varit ännu bättre. Ovärderligt att få bolla sina företagsidéer med människor verksamma i hästnäringen. Dessutom har föreläsarna varit super!”
Kursmaterial och lunch på kursdagarna ingår.
För anmälan eller frågor, kontakta anna.nystrom@flyinge.se
Mer info här